Home

Chess Australia

Biography

Contact

Tournaments

Results

Photos

Chess Australia Results 2011

Leonid Sandler

My FIDE Card
My Games
 
 

Scotch College Results - Monday 12th September

Results of the Scotch College event, 83 players, 8 top teams qualified for the final.

The traditional Scotch College Cup concluded CV Zonals run by Chess Australia. This event was the first tournament for current 14 year old Victorian Champion from Melbourne High School, Bobby Cheng. He had some tough games conceding one draw which shows the great quality of our school competitions.

Full details are here

Team Standings:

Place Name                          Score
  1   SCOTCH CARDINAL               23.5
  2   MELBOURNE HIGH SCHOOL         21.5
  3   BRIGHTON GRAMMAR              20
  4   SCOTCH GOLD                   17.5
  5   MACROBERTSON GIRLS SCHOOL     16.5
  6   SCOTCH BLUE                   16
  7   MELBOURNE HIGH SCHOOL B       15.5
  8   SCOTCH                        15
9-10  WILLIAMSTOWN HIGH SCHOOL TEAM 14
      NOSSAL HIGH SCHOOL 1          14
 11   NOSSAL HIGH SCHOOL 2          12.5
 12   NOSSAL HIGH SCHOOL            12
 13   MELBOURNE HIGH SCHOOL C       11
 


Loreto Mandeville Hall Results - Monday 29th August

Results of the Loreto Mandeville Hall event, 66 players, 5 top teams qualified for the final.

Full details are here

Team Standings:

Place Name                                         Score
  1   Lauriston CC                                 22 points from 28 games
  2   St.Andrews Christian College                 22
  3   Loreto Team 1                                20
 4-5  Lauriston 1 and St.Catherine's Girls         15
  6   Loreto                                       13.5
  7   Lauriston Fours                              12.5
 8-9  Clarinda Primary and Sandy                   12
 10   Lauriston Rookies                             9.5
 11   Melbourne Montessori                          8.5 (2 player team)
 12   Ripponlea Primary                             6.5 (2 player team)


Bentleigh Secondary College Results - Monday 22nd August

Results of the Bentleigh Secondary College event, 32 players, 2 top teams qualified for the final.

Full details are here

Team Standings:

Place Name                                         Score
  1   Melbourne High School Team 1                 24.5 points from 28 games
  2   Brighton Grammar School                      17
  3   Melbourne High School Team 2                 17
  4   Bentleigh Secondary College Team 1           12
  5   Bentleigh Secondary College Team 2           11
  6   Bentleigh Secondary College Team 3            5.5


Brighton Grammar School Results - Monday 15th August

Results of the Brighton Grammar School event, 66 players, 3 top teams qualified for the semi-finals.

Full details are here

Team Standings:

Place Name                                         Score
  1   Sandringham Fives                            23.5 points from 28 games
  2   Sandringham Sixes                            19.5
  3   Brighton Grammar School                      19.5
  4   Sandy Rookies                                15
  5   Sandringham P.S                              14.5
  6   St.Mary Hampton                              13.5
  7   Preshill                                     13
  8   Ripponlea Primary                            12.5
  9   Clarinda Primary                             10


Lauriston Girls School Results - Thursday 30th June

Results of the Lauriston Girls School event, 2 players played for the first time in their lives!

Full details are here

Team Standings:

Place Name                                         Score
  1   Patterson Lakes                              24.5 points from 28 games
  2   Deepdene Team A                              21
  3   Lauriston CC                                 17.5
  4   Loreto Team 1                                17
 5-6  Lauriston 2 and Melbourne Montessori School  16.5 points each
  7   Lowther Hall Team 1                          15.5
 8-9  Deepdene Team B and Sandringham P.S          14 points each
 10   Loreto Team 2                                13.5
 11   Lauriston 3                                  12
12-13 Lauriston and Loreto Team 3                  11.5 points each
 14   Lowther Hall Team 2                          11
 15   Loreto Team 4                                 9
 16   Ripponlea P.S.                                6.5


Footscray Primary School Results - Tuesday 28th June

Results of the Footscray Primary School event.

Full details are here

Team Standings:

Place Name                                 Score
  1   Altona Meadows Primary School        18.5 points from 28 games
  2   Footscray Primary School Team A      18
  3   Footscray Primary School Team B      17
  4   Footscray Primary School Girls Team   9.5


Warrnambool College Results - Monday 27th June

Results of the Warrnambool College event, Secondart and Primary division combined, 75 players from 15 teams competed.

The top 3 teams have qualified for Secondary Schools Final and Warrnambool Primary School Team 1 has qualified for the Primary Schools Finals.

Full details are here

Team Standings:

Place Name                                    Score
  1   King's College Team 1                   23 points from 28 games
  2   Warrnambool College Team 1              21.5
  3   Emmanuel College Team 1                 21
 4-5  Bayview College Team 1                  17 points each
      Emmanuel College Team 2
 6-7  Warrnambool College Team 2              16.5 points each
      King's College Team 2
  8   Brayer College                          16
 9-10 Warrnambool Primary School Team 1       12.5 points each
      Warrnambool Primary School Team 2
 11   Kings College Grade 6                   12
 12   Brayer College Team 2                   11.5
 13   Bayview College Team 2                   9.5
14-15 Warrnambool Primary School Team 3        9 points each
      Warrnambool Primary School Team 4


Balwyn High Results - Friday 24th June

Results of the Balwyn High event, 91 players from 13 teams competed.

The top 5 teams have qualified for Victorian State Open Final which promises to be a cracker!

Full details are here

Team Standings:

Place Name                                    Score
  1   Glen Waverley Secondary College Team A  22 points from 28 games
  2   Melbourne High School Team A            21.5
  3   Balwyn High Team 1                      21
  4   Brighton Grammar Senior School          20
  5   Scotch College Cardinal                 18
  6   Ivanhoe Grammar School                  17.5
  7   Scotch College                          16
  8   Balwyn High SChool Team 2               15.5
  9   Melbourne High School Team B            15
 10   Brighton Grammar Rostrevor Team 1       13
 11   Brighton Grammar Rostrevor Team 2       12.5
 12   Bentleigh Secondary College             11
 13   Melbourne Grammar School                 7


Our Lady of Sion College Results - Tuesday 21st June

Results of the Our Lady of Sion event, 66 players from 11 teams competed, which is record for a Secondary Girl Schools event in Victoria!

The top 3 teams have qualified for Victorian State Final for Secondary School Girls.

Full details are here

Team Standings:

Place Name                                Score
  1   MacRobertson Girls School           26.5 points from 28 games
  2   Genazzano College Team 1            17.5
  3   Genazzano College Team 2            17
 4-6  PCW Team A                          16 points each
      Our Lady of Sion Team A
      Our Lady of Sion Team B
  7   Toorak College                      15
  8   CLC                                 13.5
  9   Star of The Sea College             13
 10   Our Lady of Sion Team C             12
 11   PCW Team B                          11.5


Torquay College Results - Monday 9th May

Full details are here

Team Standings:

Place Name                                Score
  1   Geelong East Primary School Team A  22 points from 27 games
  2   Torquay College Team 1              20
  3   Torquay College Team 4              18.5
 4-5  Torquay College Team 2              17 points each
      Geelong East Primary School Team 2
  6   Torquay College Team 3              15.5
  7   Torquay College Girls Team          13.5
  8   Torquay College Team 5              12.5


Brighton Grammar Cup Results - Monday 2nd May

Full details are here

Team Standings:

Place Name                                Score
  1   Brighton Grammar School Team 1      23 points from 28 games
  2   Scotch College                      21
  3   Melbourne High School               20
  4   Camberwell Grammar School Team 1    20
  5   Simonds Catholic College            19
  6   Camberwell Grammar School Team 2    17
  7   St.Michael's Grammar School         13.5
  8   Brighton Grammar School Rostrevor   13.5


Scotch College Cup Results - Thursday 31st March

Full details are here

Team Standings:

Place Name                                Score
  1   Melbourne High School Team 1        24.5 points from 28
  2   Scotch Cardinal                     20.5
  3   Brighton Grammar School Team A      20
  4   Melbourne High School Team 2         9
  5   PLC                                 18.5
  6   Melbourne Grammar School            18
  7   MacRobertson Girls School           15.5
8-10  Melbourne Grammar Wadhurst          14 points each
      Scotch Gold
      Brighton Grammar Rostrevor
 11   Hayleybury College                  11.5


Other Years

2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2010  2009  2008

Russian Sites

Russian Chess
Chess Pro
e3e5