Home

Chess Australia

Biography

Contact

Tournaments

Results

Photos

Chess Australia Results 2010

Leonid Sandler

My FIDE Card
My Games
 
 

Chess Victoria Primary Girls Final - Tues 19th Oct

Full details are here

Chess Victoria Primary Open Final - Mon 18th Oct

Full details are here

Chess Victoria Secondary Girls Final - Mon 11th Oct

Full details are here


Torquay College - 6th September

Full details are here

Team Standings:

Place Name              Score
  1   TC-9              26.5
  2   GEELONG EAST PS   18
  3   GEELONG EAST PS 2 17
  4   CTK               16.5
 5-6  TC-6              15.5
      TC-2              15.5
 7-8  TC-1              15
      GEELONG COLLEGE   15
  9   TC-3              13
 10   TC-5              12.5
 11   TC-4              12
 12   TC-8              11.5
 13   TC-10             10.5
 14   TC-7              9.5
 15   TC-11             9


Loreto Mandeville Hall - 2nd August

Full details are here

Team Standings:

Place Name              Score
  1   LAURISTON CC      22
  2   HIGHVALE 1        21
  3   LAURISTON STARS   17.5
 4-5  LOWTHER HALL A    17
      SANDY RETRO 4     17
 6-7  LAURISTON LEGENDS 15.5
      HIGHVALE 2        15.5
  8   SANDY PS          12.5
  9   LAURISTON GIRLS   11
 10   LOWTHER HALL B    9.5
 11   SANDY GRADE 3     9


Scotch College - 26th July

Full details are here

Team Standings:

Place Name                 Score
  1   SCOTCH CARDINAL      26.5
  2   MELBOURNE HIGH A     20.5
  3   TRINITY 1            19
  4   BRIGHTON GRAMMAR     18.5
  5   CAMBERWELL GRAMMAR 1 18
  6   SCOTCH BLUE          16.5
 7-8  MELBOURNE GRAMMAR  A 15
      CAMBERWELL GRAMMAR 2 15
  9   SCOTCH GOLD          14.5
 10   TRINITY 2            14
 11   SCOTCH RED           13.5
12-13 SIMONDS 3            12.5
      MACROB GIRLS SCHOOL  12.5
 14   MELBOURNE GRAMMAR B  12
 15   SIMONDS 2            11
 16   SIMONDS 1            8


Balwyn High School - 24th June

Full details are here

Team Standings:

Place Name                       Score
  1   BALWYN 1                   22.5
  2   MELBOURNE HIGH 1           21.5
 3-4  BRIGHTON GRAMMAR           20.5
      SCOTCH CARDINAL            20.5
  5   BALWYN 2                   19
  6   TRINITY GRAMMAR NSW TEAM A 18.5
  7   MELBOURNE HIGH 2           16.5
  8   PLC                        16
9-10  BALWYN 3                   15
      SCOTCH GOLD                15
 11   TRINITY GRAMMAR NSW TEAM B 14
 12   CAREY 1                    13.5
 13   SCOTCH BLUE                12.5
 14   SCOTCH RED                 11.5
15-17 VCASS                      11
      CAREY 2                    11
      BSC 1                      11
 18   BSC 2                      10
 19   BSC 3                      8


Box Hill Chess Club - 22nd June

Full details are here

Team Standings:

Place Name               Score
  1   SPENSLEY STREET 1  23.5
  2   DEEPDENE BLUE      22
  3   PATTERSON LAKES PS 19.5
  4   MALVERN PS 1       18
 5-6  SANDY 6            17.5
      DEEPDENE           17.5
  7   ST.MARY            17
 8-9  SPENSLEY STREET 2  16.5
      DEEPDENE GOLD      16.5
10-11 FAIRHILLS PS       15
      MALVERN PS 2       15
 12   SANDY 5G           14.5
 13   MALVERN PS 3       13.5
 14   SANDY 5B           12.5
 15   SANDY              12
 16   SPENSLEY STREET 3  11
 17   SANDY ROOKIES 1    10
 18   SANDY ROOKIES      9


Emmanuel College - 21st June

Full details are here

Team Standings:

Place Name               Score
  1   WARRNAMBOOL COLLEGE PELICANS 24
  2   KINGS COLLEGE                18.5
  3   EMMANUEL COLLEGE A           17.5
  4   BAYVIEW COLLEGE 1            15
  5   WARRNAMBOOL COLLEGE          14
  6   EMMANUEL COLLEGE B           13.5
  7   MERCY COLLEGE                12.5
  8   BAYVIEW COLLEGE 2            5


Lauriston Girls Chess Cup - 20th May

The top 3 teams qualified for the Primary Schools Girls Final in October. Full details are here

Team Standings:

Place Name               Score
  1   LAURISTON CC      24.5
  2   SANDRINGHAM PS    18.5
  3   LAURISTON STARS   16.5
 4-5  LAURISTON LEGENDS 16
      LORETO 1          16
  6   LOWTHER HALL      14
  7   LORETO 2          13
  8   LOWTHER HALL 2    10.5


Brighton Grammar Cup CV Zonal for Secondary School Students - 23rd April

A new record: 138 players across 26 teams from 11 schools, the top 7 teams qualified for the State Final. Full details here

Team Standings:

PlaceTeamPoints
1Melbourne High 123.5
2Brighton Grammar 123
3-4Scotch Cardinal21.5
 :Glen Waverley SC 121.5
5Camberwell Grammar 119
6Melbourne High 218.5
7-8Camberwell Grammar 217.5
 Scotch Gold17.5
9Melbourne Grammar 117
10-11St. Michael's Grammar15.5
 Melbourne High 315.5
12-13Melbourne Grammar 214.5
 Glen Waverley SC 214.5
14-17Geelong Grammar 114
 Waverley Christian College14
 Simonds 114
 Brighton Grammar 314
18Scotch13.5
19-20Simonds 213
 Mac.Robertson Girls School 213
21Brighton Grammar Senior12
22Brighton Grammar11.5
23Geelong Grammar 211
24-25Geelong Grammar8.5
 Mac.Robertson Girls School 18.5
26Geelong Grammar 38


Other Years

2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2009  2008

Russian Sites

Russian Chess
Chess Pro
e3e5